Šta je finansijska pismenost?
Finansijska pismenost se prema definiciji koju je dala Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) određuje kao „znanje i razumevanje finansijskih koncepata i rizika, kao i veštine, motivacija i samopouzdanje da se to znanje i razumevanje primeni kako bi se donosile efikasne odluke u različitim finansijskim kontekstima, unapredile finansijske dobrobiti pojedinaca i društva i omogućilo aktivno učestvovanje u ekonomskim zbivanjima“ (OECD, 2012).
Osoba koja ima razvijenu finansijsku pismenost zna da postavi finansijske ciljeve, da pravilno upravlja prihodima i rashodima, te da pravilno rasporedi novac za štednju i trošenje. Na taj način stiče kontrolu nad svojim novcem, izbegava dugove i ume da planira investicije.
Zbog toga je fiinansijska pismenost ne samo ključna za postizanje lične finansijske sigurnosti, već može imati pozitivan uticaj na preduzetništvo, ekonomiju i društvo u celini.
Značaj finansijske pismenost za uspešan život
Svi moraju da upravljaju novcem jer je novac deo svačijeg života. Prema tome, kao što kod dece razvijamo veštine i znanja da bi uspešno ušla u svet odraslih, veoma je važno da im izgradimo i pravilan i odgovoran odnos prema novcu. Razvijene veštine finansijske pismenosti dovode do brojnih pozitivnih ishoda, kao što su:
Pravljenje razlike između želja i potreba
Mladi koji imaju razvijenu finansijsku pismenost u stanju su da naprave razliku između onoga što žele i onoga što im je zaista potrebno, čime se smanjuje verovatnoća impulsivne kupovine. Tinejdžeri koji su svesni vrednosti novca i shvataju da ne moraju zadovoljiti svaku trenutnu želju i hir, već da treba pažljivo da procene prioritete, kao odrasli grade stabilne finansijske temelje i bolje su pripremljeni za buduće finansijske izazove.
Pametno donošenje finansijskih odluka
Pametno donošenje finansijskih odluka je jedan od ključnih benefita razvijene finansijske pismenosti. Kada tinejdžer ima razvijenu finansijsku pismenost, sposoban je da donosi informisane odluke koje su u skladu sa njegovom (porodičnom) finansijskom i situacijom. Na primer, ukoliko je jedan od roditelja trenutno nezaposlen i porodica ima ograničene resurse, tinejdžer neće predlagati kupovinu najnovijeg telefona, već će se truditi da razumno troši svoj džeparac i čuva ga za napredviđene troškove dok se porodična situacija ne popravi.
Štednja
Tinejdžer koji ima razvijenu finansijsku pismenost, shvata važnost štednje kao sredstva za postizanje finansijske sigurnosti, nezavisnosti i pravljenja planova za budućnost. Bilo da je reč o kupovini nove igrice, garderobe, putovanju ili novcu za školovanje, štednja omogućava mladima da postepeno skupljaju sredstva da bi ostvarila svoje ciljeve ili da bi imala sigurnost u slučaju neplaniranih troškova.
Samostalnost i nezavisnost
Razumevanje kako pravilno rasporediti prihode na različite potrebe, prioritete i ciljeve u životu je izuzetno važno za postizanje samostalnosti i život van porodičnog doma. Dete koje može samostalno odlučiti kako da raspodeli novac za životne potrebe, ranije se osamostaljuje i lakše se bori sa finansijskim izazovima tokom studentskih dana. Finansijska samostalnost i nezavisnost rezultiraju većim osećajem kontrole i smanjenom zavisnošću od drugih za finansijske odluke.
Upravljanje rizikom i prevencija dugova
Finansijska pismenost doprinosi upravljanju rizikom i prevenciji dugova jer pruža mladima korisna znanje i veštine neophodne za odgovorno donošenje finansijskih odluka. Kada deca razumeju finansijske rizike koje nosi, na primer, kockanje ili investiranje u nešto, to im pomaže da racionalno odlučuju da li će se baviti ovim aktivnostima. Na taj način, finansijska pismenost doprinosi smanjuju mogućnosti upadanja u finansijske probleme. Takođe, finansijska pismenost podrazumeva razumevanje odgovornog zaduživanja. Na primer, kada je u redu uzeti kredit, te sticanje osnovnih znanja o kamatama, rokovima otplate i potrebi za pravilnim planiranjem otplate dugova.
Podsticanje preduzetništva
Sve ove veštine koje uključuje finansijska pismenost neminovno omogućavaju mladima da vrlo rano uđu u svet preduzetništva i budu uspešni u onome što rade. Zahvaljujući razumevanju sveta finansija oni će biti u stanju da investiraju u svoje ideje, prate prihode i rashode, smanjuju troškove i povećavaju profitabilnost.
Pored toga, veština odgovornog upravljanja finansijama, pomaže mladim da pre nego što započnu svoj biznis, analiziraju tržište i razumeju finansijske izazove u industriji kojom se bave, te da na osnovu toga pripreme svoju strategiju kako bi ostvarili finansijski uspeh.
Finansijska pismenost tinejdžera - Pregled istraživanja
Prema istraživanju Finansijska pismenost vestina XXI veka, škola ima važnu ulogu u razvoju finansijske pismenosti, odnosno ovladavanju veštinama i razvijanju stavova koji će omogućiti učeniku racionalno i efikasno donošenje finansijskih odluka. Kako se u istraživanju ističe mladi se sve ranije suočavaju sa značajnim finansijskim izazovima, odgovornostima i odlukama, pa je usled toga finansijsko obrazovanje potrebno za uspešno funkcionisanje u društvu.
Pomenuto istraživanje ukazuje da će buduće generacije biti daleko više i mnogo ranije suočene sa donošenjem finansijskih odluka. Godine kada je istraživanje sprovedeno, broj petnaestogodišnjaka koji imaju račun u banci kretao se od 90% u Sloveniji i Novom Zelandu do 37% u Hrvatskoj i 25% u Slovačkoj. Najmanji procenat đaka sa računom u banci bio je u Poljskoj i iznosio je 15%. Ako uzmemo u obzir da se sa novim tehnologijama i finansijskim instrumentima susrećemo gotovo svakodnevno jasno je da je ovaj broj danas znatno veći, te je posvećivanje pažnje razvoju finansijske pismenosti lekcija koju ne trebda da preskočimo ni u vaspitanju ni u formalnom obrazovanju dece.
Koliko je finansijska pismenost važna u savremenom društvu svedoči činjenica da se ona testira u okviru PISA istraživanja. Prema rezultatima iz 2018. godine deca u našoj zemlji pokazala su slabiji rezult u ovoj oblasti od prosečnog, što ukazuje na potrebu za dodatnom edukacijom i fokusom škole na razvoj ove praktične veštine za 21. vek.
Ukratko: Finansijska pismenost kao važna osobina za uspešan život
Svet današnjih tinejdžera prepun je izazova na koje mogu potrošiti novac, kako online, tako i u offline svetu. Tinejdžeri često nerazumno troše da bi se uklopili u vršnjačku grupu, zbog čega je važno u ovom periodu razgovarati sa decom o finansijama, te im davati razumnu visinu džeparca. Stoga, kućno vaspitanje, obrazovni sistem ali i društvo u celini, treba da pomognu mladima da steknu praktična znanja i veštine potrebne za donošenje odgovornih finansijskih odluka.
Gimnazija Tvrđava je škola koja je nastala sa namerom da mlade pripremi za život i rad u 21. veku. Naš stručni kadar usmeren je na razvoj praktičnih i primenjivih znanja kod učenika, koje ne samo da im daju sjajnu osnovu za dalji rad, već ih osposobljavaju za snalaženje u svakodnevnim životnim situacijama. Razvoj finansijske pismenosti, kritičkog mišljenja, preduzetništva i veština komunikacije, omogućava da naši učenici nakon četvorogodišnjeg obrazovanja postanu svestrano razvijene, samoinicijativne ličnosti, sposobne da svoje preduzetničke ideje sprovedu u delo.