Empatija i solidarnost u akciji Dobri tvor

Empatija i solidarnost u akciji Dobri tvor naslovna fotografija
Empatija, sposobnost da razumemo i saosetimo sa drugim čovekom, jedan je od najvažnijih činilaca u opstanku društva i zajednice. Naši učenici upoznaju se sa tim već u prvom razredu, a tokom čitavog školovanja na različite načine je razvijaju. Jedna od akcija kroz koju smo učili upravo o empatiji i solidarnosti je i akcija Dobri tvor, koju smo sproveli u poslednjoj nedelji septembra.

Empatija se u jednom društvu najviše ogleda kroz različite oblike solidarnosti. S obzirom da se u oktobru obeležava Svetski dan borbe protiv siromaštva i socijalne isključenosti, septembar smo završili organizovanjem humanitarne akcije u okviru koje su učenici i nastavnici pozvani da doniraju tri stvari koje već imaju, a ne nameravaju više da koriste. Najviše se prikupljala odeća jer tekstilna reciklaza ne postoji kod nas, pa je dobro deliti ono što nama više ne treba onima kojima bi to najviše značilo. Donacije smo upakovali u lepu kesu, stavili logo i mašnicu kako bi obradovala  ljude koji to sebi i svojoj porodici ne mogu prirediti. 

 

 

Dobri tvor postoji već tri godine i neovisno o školi sprovodi je naša nastavnica engleskog jezika Sara Milačić. U isto vreme, predstavlja odličnu priliku za uvod u priču o tome šta je empatija, zašto je važna, deljenje, solidarnost, razumevanje…

Empatija i solidarnost u akciji Dobri tvor 03

Tokom nedelje učenici i zaposleni su donosili odeću, obuću, hranu i higijenska sredstva, a potom su učenici zajedno od svih donaciji napravili poklon-pakete, ukupno 50. 

Kada je sve bilo spremno, krenuli smo u akciju deljenja. Poklone smo ostavili na mestima gde je veoma prometno jer tuda takođe prolaze ljudi kojima je potrebna pomoć, na mestima na kojima se često mogu videti ljudi koji prose, na klupama gde su viđeni da spavaju jer se desi da se na isto mesto vrate… Odabrali smo desetak lokacija u gradu i ostavili naše male doprinose za koje smo sigurni da su dospeli u prave ruke. 

Empatija i solidarnost u akciji Dobri tvor 02
Empatija i solidarnost u akciji Dobri tvor 01

Kako svako od nas može da bude Dobri tvor?

Ukoliko poželite da se priključite ovoj akciji, obradujete nekoga sitnicom iz svog doma ili jednostavno da se rešite stvari koje vam više ne trebaju, a u dobrom su stanju, kontaktirajte putem Fejsbuka ili Instagrama organizatorku akcije Dobri tvor i postanite tako i vi deo ove lepe priče. Još detalja o nastanku akcije i njenim specifičnostima poslušajte u radio-intervjuu u emisiji Sektor plus

Podeli post

Prijavi se na mejling listu

Ako ti se svideo upravo pročitani tekst i smatraš da ti je bio od koristi, prijavi se na našu mejling listu i jednom mesečno u tvoj inboks će stizati slični korisni tekstovi.

Gimnazija Tvrđava Logo Royal

Sa jasnim fokusom na razvijanje znanja i veština za 21. vek, gimnazija Tvrđava predstavlja najbolji izbor za školovanje i usavršavanje.

Pročitajte:

Pošaljite nam poruku

Rado ćemo se sresti sa Vama i porazgovarati o budućnosti Vašeg deteta.