Šta ako se ne uklapam u društvo – Saveti za učenike

šta ako se ne uklapam u društvo
Ako čitaš ovo verovatno uskoro menjaš školu pa počinješ da overtinkuješ o društvu koje će te u srednjoj sačekati, ili si već upao u novu ekipu i uprkos svom trudu imaš utisak da se ne uklapaš. Pre svega želimo da ti kažemo - ne brini, nisi jedini koji se tako oseća! Ovo je važan period u tvom životu kada je u pitanju izgradnja prijateljstava, zato je sasvim okej da brineš o utisku koji ostavljaš na vršnjake i da preispitaš uzroke zbog kojih veruješ da nisi u potpunosti prihvaćen u društvu. Međutim, ako budeš preispitivao samo sebe, možeš doći do zaključka da je glavni problem u tebi i da treba da se menjaš da bi se uklopio. Zato ne zaboravi da je važno da uzmeš u obzir još neke faktore koji utiču na to kako će te ekipa doživljavati. Hajde da zajedno probamo da otkrijemo odgovor na tvoje pitanje - šta ako se ne uklapam u društvo!
Sadržaj

U koje društvo se ne uklapaš - offline ili online prijatelji?

Šta ako se ne uklapam u društvo, pitaš? Odgovor na ovo pitanje krije se u tebi i u društvu čiji deo želiš da postaneš. Istina je da postoji razlika u uklapanju u online i offline okruženje, pa je zato važno da na samom početku osvestiš gde je ekipa u koju želiš da se uklopiš. Da li su to one face na mrežama, koje šta god da objave imaju bezbroj lajkova i komentara ili je reč o onima koje svakodnevno viđaš u školi?

U online svetu je mnogo lakše uklopiti se, jer se zaista svako može pretvarati da je neko drugi. Upravo zbog toga je ovaj svet toliko poplaran među tvojim vršnjacima. I za ovo društvo ti treba znatno manje truda. Međutim, prijateljske veze koje se zasnivaju na online druženju i prihvatanju, dosta su slabije, te ukoliko želiš zaista da izgradiš kvalitetno prijateljstvo potrudi se da bolje upoznaš ekipu, offline. Na velikom odmoru, na nastavi, na kafi ili času fizičkog. Tamo gde možeš otkriti da li zaista želiš da budeš u društvu tih ljudi.  

Uklapanje vs. prihvatanje

Težnja da nas drugi cene i prihvataju je jedna od osnovnih potreba koja se čak nalazi na čuvenoj piramidi potreba psihologa Abrahama Maslova. Sasvim je prirodno da očekuješ da budeš prihvaćen u školi i porodici, kako su to mesta na kojima provodiš najviše vremena. Prihvatanje od strane drugih pozitivno utiče na tvoje samopouzdanje, zadovoljstvo, motivaciju i razvoj uopšte. 

Međutim, veoma je važno da napraviš razliku između uklapanja i prihvatanja. Uklapanje podrazumeva da se ti prilagođavaš određenoj grupi da bi bio prihvaćen, cenjen i voljen. Ti se “uklapaš” u kalup koji je već napravljen, menjaš ono po čemu si drugačiji i prihvataš stvari sa kojima se često i ne slažeš, samo da bi bio deo grupe.  Na taj način, potencijalno ćeš se kasnije osećati loše jer nećeš smeti da se opustiš i jednostavno budeš ono što jesi sa svojim društvom. Zbog toga je izuzetno važno da pre nego na pukom uklapanju u grupu, radiš na tome da budeš prihvaćen od strane svojih vršnjaka baš takav kakav jesi.  

Da li je zaista problem u tebi?

Zbog straha da će biti odbačeni, mnogi mladi počinju da se prilagođavaju, menjaju ili čak pretvaraju, ne bi li se svideli grupi vršnjaka u koju žele da se uklope. Međutim, ovo je često odlika nesigurnosti. Prema tome, pre nego što počneš da menjaš svoje mišljenje i vrednosti zbog drugih, razmisli da li je ono u šta veruješ ispravno, odnosno probaj da što preciznije odrediš zašto te određena grupa ne prihvata. 

Možda jer si drugačiji od njih, imaš različita interesovanja, vrednosti, težnje, stil oblačenja, način komunikacije i sl. Možda si previše cool za njih ili nisi dovoljno cool. Ili možda oni nisu dovoljno cool za tebe. Ključno je da spoznaš sebe i kulturu grupe u koju težiš da se uklopiš. Razumevanje sebe i grupe, jasna slika o očekivanjima pomoći će ti sa shvatiš šta je ono što nedostaje. Svaka grupa ima interna “pravila”, fore i obrasce ponašanja, probaj da otkriješ da li to tebi zapravo odgovara. Posmatraj društvo u koje želiš da se uklopiš, izdvoji šta ti se sviđa, a šta ne u njihovom funkcionisanju, te na osnovu toga proceni da li su oni zaista dobri za tebe.  

Uklapanje u društvo u kom se ne osećaš prijatno - why?

Sama promena sredine je stresna, pa ti situacija u kojoj se osećaš “neprihvaćeno” u tim okolnostima može delovati kao smak sveta. I uradio bi baš sve da to promeniš? Ali, to nije rešenje. Ne treba da radiš ono što ti ne prija da bi se uklopio u sredinu. Ako se ne osećaš prijatno i opušteno u nekom društvu, smeješ se šalama koje ti nisu zanimljive i radiš stvari zbog kojih se osećaš neprirodno, definitvno nisi izabrao pravu ekipu. 

Naravno, u početku, dok se ne opustiš u svakoj sredini će ti biti pomalo neprijatno. Ali vremenom, kako se upoznaješ da okruženjem ova neprijatnost treba da prerasta u super, opuštenu bleju i potrebu da provodiš vreme sa društvom i van škole. Ako se “foliraš” da bi se uklopio, bleja ti neće biti opuštena, već ćeš konstantno osećati pritisak da nešto pogrešno ne kažeš ili ne uradiš. Zato, nemoj da siliš sebe da se družiš sa bilo kim, već pokušaj da budeš kul sa ljudima koji deluju kao da bi ti odgovarali za druženje, sa kojima deliš neke vrednosti i interesovanja.  

 

šta ako se ne uklapam u društvo

Šta ako se ne uklapam u društvo - Ukratko

Ako si tek krenuo u srednju školu keep calm, pred tobom je uzbudljiv period tokom kog ćeš upoznati veliki broj ljudi sličnih sebi i izgraditi istinska prijateljstva. Daj sebi vremena da sretneš društvo koje ti odgovara i sredini da prepozna sve tvoje kvalitete! A do tada:

Ne trudi se da se uklopiš u svaku ekipu – Izbegavaj ljude sa čijim se moralnim načelima, stavovima i ponašanjem ne slažeš. U ovom društvu ćeš stalno biti onaj koji “potvrdno klima glavom”, plašeći se da ne kaže nešto što se drugima ne bi svidelo. Ne zaboravi, cilj druženja je da se osećaš prijatno, prihvaćeno i cenjeno, te da možeš slobodno da izneseš svoje mišljenje na bilo koju temu. 

Upoznaj nove ljude – Ostani otvoren za upoznavanje vršnjaka iz drugih odeljenja. Koristi odmore, vannastavne aktivnosti i zajedničke prostorije da popričaš sa drugima. Uključi se u što veći broj vannastavnih i volonterskih aktivnosti u skladu sa svojim interesovanjima, jer time povećavaš šansu da upoznaš ljude koji su slični tebi. Pored toga, nemoj zanemariti prijatelje van škole, trudi se da održiš kontakt sa društvom iz osnovne, bez obzira što više ne idete u istu školu.

Budi ono što jesi – Želja da se uklopiš često te može udaljiti od onoga ko zaista jesi. 

Nećeš biti više voljen i cenjen ako se pretvaraš, baš naprotiv, izgradićeš klimave odnose koji se temelje na lažima. I ne samo to, neretko ljudi oko tebe primećuju da se pretvaraš, pa na taj način samo gradiš negativnu sliku o sebi. Nemoj da se “savijaš kako vetar duva”, već radi na sebi i razvijaj se, a ekipa koja će te prihvatiti je verovatno negde iza ćoška. 

Veruj u sebe – Last but not least, budi pozitivan i veruj u sebe. Zvuči kao kliše, ali je važno da postaviš granicu između onoga ko zaista jesi i toga kako te drugi doživljavaju. Ako drugi smatraju da nisi dovoljno dobar, to može dovesti do toga da se osećaš nesigurno, razočarano i nesrećno. Samopouzdanje i vera u svoje dobre strane daće ti posebnu energiju i snagu koja će sigurno privući pravo društvo. 

Za kraj: Daj sebi vremena i prostora

Dragi učeniče, srednja škola je velika promena. Novi prostor, nastavnici, vršnjaci i uloge koje treba da preuzmeš, zahtevaju prilagođavanje i vreme. Zato, ako se odmah na početku ne uklapaš, ne paniči. Radi na sebi, uključuj se u različite nastavne i vannastavne aktivnosti da bi se okružio ljudima koji dele slična interesovanja i budi otvoren za kompromise. Ne zaboravi, svaki kvalitetan odnos zahteva trud i gradi se postepeno. 

Da bi pomogli učenicima da se što bolje upoznaju i zbliže, u gimnaziji Tvrđava realizujemo veliki broj vannastavnih aktivnosti, izleta i druženja. Kroz ovakve aktivnosti učenici imaju priliku da upoznaju sva odeljenja, provode zajedničko vreme van škole i prihvate jedni druge. Zaprati Tvrđavu na TikToku i vidi kako to zaista izgleda kod nas. 

Podeli post

Prijavi se na mejling listu

Ako ti se svideo upravo pročitani tekst i smatraš da ti je bio od koristi, prijavi se na našu mejling listu i jednom mesečno u tvoj inboks će stizati slični korisni tekstovi.

Gimnazija Tvrđava Logo Royal

Sa jasnim fokusom na razvijanje znanja i veština za 21. vek, gimnazija Tvrđava predstavlja najbolji izbor za školovanje i usavršavanje.

Sadržaj

Pošaljite nam poruku

Rado ćemo se sresti sa Vama i porazgovarati o budućnosti Vašeg deteta.