Značaj putovanja za srednjoškolce

putovanja za srednjoškolce
Većini srednjoškolaca je školska ekskurzija ili izlet prvo putovanje van zemlje bez nadzora roditelja. Osim što stvaraju uspomene za ceo život, druže se i zabavljaju, mladi na ovaj način razvijaju kulturu putovanja koja će im biti od dragocene važnosti kada postanu punoletni i počnu samostalno da putuju. Koliki značaj putovanja imaju za razvoj zdravih stavova i vrednosti, svedoči i činjenica da sve veći broj organizacija mladima daje stipendije za učeničke razmene. U ovom tekstu saznajte sve pogodnosti koje putovanja donose mladima, odnosno u čemu se ogleda značaj putovanja za srednjoškolce.
Sadržaj

Prihvatanje i tolerancija

Značaj putovanja za srednjoškolce ogleda se pre svega u razvoju tolerancije prema drugim ljudima, prihvatanju različitosti i uvažavanju svih bez obzira na kulturološke i druge razlike. 

Mogućnost da provedu određen vremenski period u drugoj zemlji doprinosi da mladi zaista osete kako žive stanovnici te zemlje kroz vlastito iskustvo. Svest o tome kako drugi ljudi žive, kakve su njihove vrednosti i potrebe, značajno doprinosi prihvatanju drugih, ali i kritičkom promišljanju vlastitih uverenja i vrednosti. 

Odlaskom na putovanje u drugu zemlju, mladi dobijaju priliku da uče o kulturnoj raznolikosti i baštini, unaprede svoje veštine i kompetencije, podstaknu međusobno povezivanje i međukulturni dijalog. Upravo na ovoj ideji promovisanja jednakih prilika,  podsticanja raznolikosti,  tolerancije i razumevanja među mladima, zasnivaju se brojni programi studentskih i učeničkih razmena. 

Sticanje znanja i veština

Putovanja su najzanimljiviji način za učenje. Posećivanjem različitih znamenitosti, mladi stiču trajna i vredna znanja iz istorije, geografije, jezika i opšte kulture. Informacije koje su čuli od turističkog vodiča ili vršnjaka iz druge zemlje znatno se lakše pamte nego učenje istih informacija iz knjige. 

U ovom kontekstu posebno su značajne učeničke razmene. Tokom programa srednjoškolske razmene deca pohađaju lokalnu školu i žive kod domaćina, odnosno vršnjaka iz te zemlje. Na taj način, stiču globalno iskustvo i razvijaju veštine koje će koristiti ceo život. 

Bilo da je reč o korišćenju stranog jezika, slušanju predavanja u drugoj zemlji ili obilasku znamenitosti o kojoj se učilo u školi, iskustveno prolaženje učenika kroz ove situacije značajno doprinosi sticanju i utvrđivanju znanja.

Širenje mreže poznanstava i nova prijateljstva

Međunarodna putovanja, naročito sa grupom u srednjoj školi ili preko programa razmene omogućavaju mladima da steknu nova poznanstva i izgrade globalnu mrežu kontakata. Kada se nađu u nepoznatoj zemlji ili situaciji, ljudi se znatno lakše povezuju i zbližavaju sa drugima. Zahvaljujući savremenim tehnologijama i društvenim mrežama, deca uglavnom nakon povratka u svoju zemlju ostaju u kontaktu, nastavljaju da se zbližavaju u virtuelnom svetu, te grade prijateljstva za ceo život. 

Takođe, upoznavanjem vršnjaka koji idu u istu srednju školu u drugoj zemlji dolazi do razmene znanje i stvara se mogućnost za kasnije zajedničke projekte i poslovne poduhvate. 

 

Razvoj nezavisnosti i upoznavanje sebe

Samostalna putovanja u nepoznatu zemlju zahtevaju od dece da vode računa o sebi i snađu se bez sistema podrške koji imaju kod kuće. Na putovanjima ne možete sve isplanirati niti predvideti svaku situaciju koja može da se desi. Stoga, tinejdžer koje putuje samostalno uči  kako da se suočava sa nepoznatim.  Ovo podrazumeva i vođenje računa o sebi,  svojim stvarima, komunikaciju na stranom jeziku, d hranu na koju možda nije navikao, kao i da raspolaganje vlastitim novcem. Situacija u kojoj se nalazi podstiče ga da donosi zrele odluke i da samostalno rešava izazove sa kojima se suočava. 

Ovo doprinosi razvoju nezavisnosti, samopouzdanja i boljem upoznavanju sebe. Mladi na ovaj način postaju svesni šta sve mogu da postignu, što olakšava kasnijie odvajanje od roditelja. Veliki broj dece koja su imala iskustvo samostalnog putovanja ili studentske razmene kasnije se lakše odlučuju da nastave studije u drugom gradu ili državi, te da počnu da žive samostalno. 

 

Otvorenost ka novim iskustvima

Putovanja za srednjoškolce razvijaju jednu od ključnih kompetencija za 21. vek – otvorenost ka novim iskustvima. Mladi koji tokom srednjoškolskog perioda putuju navikli su da budu izloženi promenama i neizvesnsti, te kasnije pokazuju više inicijative, preduzimljivi su i ne plaše se da rizikuju. Ljudi koji imaju razvijene ove osobine posebno su cenjeni na savremenom tržištu rada jer se ne plaše da odbace ustaljene šablone i testiraju nove metode. 

Otvorenost ka novim iskustvima koja se razvija na putovanjima ide pod ruku sa kreativnošću, kritičkim mišljenjem, originalnošću i intelektualnom radoznalošću. 

 

Akademsko postignuće

Istraživanja pokazuju da putovanja pozitivno utiču na akademsko postignuće. Naime, učenici koji putuju izlažu se novim iskustvima, informisaniji su, usvajaju nove metode i postupke, što im olakšava kasnije učenje i doprinosi boljem školskom postignuću. Učenici koji putuju razmišljaju “out the box”, odnosno kreativniji su i otvoreniji u rešavanju zadatka. Takođe, zahvaljujući bogatom iskustvu imaju dosta ideja, zbog čega su inovativniji i produktivniji od vršnjaka koji ne putuju. Socijalni psiholog, Vilijam Meduks, ukazao je da oni đaci koji žive van granica svoje zemlje pokazuju veći nivo kreativnosti. 

 

Izlazak iz komfor zone - Lični rast i samopouzdanje

Zonu komfora čine situacije, mesta i ljudi koje su deo naše svakodnevne rutine i čine da se osećamo sigurno, stabilno i ušuškano. U zoni komfora stalno smo izloženi istoj vrsti iskustava, bez mogućnosti da imamo izazovne situacije koje podstiču dalji rast i razvoj. Putovanja zasigurno predstavljaju najbolji način da mladi izađu iz komfor zone, oslobode se i nauče da se suoče sa različitim izazovima i nepredviđenim situacijama. Kroz takva iskustva deca jačaju, postaju zrela i samostalna. 

Srednjoškolci koji putuju kasnije imaju više vere u svoje sposobnosti i lakše se nose sa promenama i rizicima. Prema tome, izlazak iz zone komfora iako na početku može biti nelagodan, zapravo je ulazak u zonu učenja i rasta. 

 

Snalažljivost i izdržljivost

Putovanja sa porodicom su uvek dobro isplanirana tako da za dete predstavljaju odmor i opuštanje. Ukoliko iskrsne neka nepredviđena situacija – roditelji su tu i sve će rešiti bez uključenosti deteta.

Sa druge strane, samostalna putovanja zahtevaju od tinejdžera da izdrže brojne nepredviđene situacije, kao što su odlaganje leta, snalaženje po nepoznatom gradu (često bez interneta), pronalaženje hotela i sl. Sve ove situacije ih jačaju, uče ih da se snađu u nepoznatim situacijama, da odlože svoje potrebe, da kritički razmišljaju, kao i da adekvatno raspolažu novcem i informacijama koje imaju. 

 

Vežbanje stranog jezika

Jedan od najvećih benefita putovanja za srednjoškolce je razbijanje jezičkih barijera, odnosno oslobađanje u komunikaciji na stranom jeziku. Često iako dugo uče neki jezik u školi deca nisu u stanju da govore fluentno. Boravak u sredini u kojoj se govori engleski ili neki drugi strani jezik daje im priliku da koriste svoje znanje jezika u svakodnevnim situacijama, da se sporazumevaju i iskustveno uče. 

Pročitajte i tekst Zašto je važno učiti jezike

„Nemoj mi reći koliko si obrazovan, reci mi koliko si putovao“ - Muhamed

Za kraj - Značaj putovanja za srednjoškolce

Možemo zaključiti da se kroz putovanja razvijaju praktične veštine i znanja koja srednjoškolce pripremaju za život i rad u 21. veku. Kreativnost, snalažljivost, tolerancija, znanje jezika i otvorenost ka novim iskustvima mladima daju šansu da upišu fakultete u drugim zemljama i da sarađuju sa vršnjacima iz inostranstva. Sve ovo čini ih konkurentnijim na tržištu rada i i širi im poslovne mogućnost.  Svaki poslodavac želi člana tima koji je otvoren, svestran i inovativan. Takođe, ove osobine krase mnoge uspešne preduzetnike, te mladi koji putuju vrlo rano pokreću sopstveni biznis, jer se ne plaše da preuzmu rizik i da realizuju svoje ideje.  

Gimnazija Tvrđava je škola koja teži da kod učenika razvije sve kompetencije potrebne za uspešan život i rad u svetu podložnom brzim promenama. Zbog toga učenici škole imaju brojne prilike za izlete, putovanja i druženje sa vršnjacima iz drugih zemalja. 

Podeli post

Prijavi se na mejling listu

Ako ti se svideo upravo pročitani tekst i smatraš da ti je bio od koristi, prijavi se na našu mejling listu i jednom mesečno u tvoj inboks će stizati slični korisni tekstovi.

Gimnazija Tvrđava Logo Royal

Sa jasnim fokusom na razvijanje znanja i veština za 21. vek, gimnazija Tvrđava predstavlja najbolji izbor za školovanje i usavršavanje.

Sadržaj

Pošaljite nam poruku

Rado ćemo se sresti sa Vama i porazgovarati o budućnosti Vašeg deteta.