Zašto je važno učiti jezike

zašto je važno učiti jezike
Učenje jezika definitivno nije “your cup of tea”, ti si više onaj matematički tip kome idu brojevi, kodovi i prirodne nauke? Hmm, ne u ovom veku. Uporedo sa razvojem tehnolgije i povezivanjem sveta u globalnu zajednicu, raste i potreba da se ljudi u okviru te globalne zajednice što bolje razumeju, da razmenjuju svoja znanja i iskustva, kao i da upoznaju drugačije kulture, tradicije i stavove. To znači da strani jezici predstavljaju vrednu veštinu koja ti “otvara vrata” u svet. I dok je to ranije bio benefit za one najuspešnije, danas se podrazumeva da govoriš barem jedan jezik pored maternjeg, kako bi napredovao na poslovnom i privatnom planu. Zbog toga smo odlučili da ti na jednom mestu predstavimo zašto je važno učiti jezike i koje sve prilike dobijaš učenjem jezika.
Sadržaj

Zašto je važno učiti jezike: Koliko jezika znaš, toliko vrediš

Zašto je važno učiti jezike ako planiram da živim i radim u svojoj zemlji? Sposobnost komunikacije na stranom jeziku je jedan od osnovnih preduslova uspeha, bez obzira gde živiš i radiš. Evo i nekih osnovnih razloga zašto je važno učiti jezike.  

 

Zašto je važno učiti jezike - putovanja po celom svetu

Poznavanje univerzalnog jezika kao što je engleski je osnovna kultura putovanja. Gde god da odeš kao turista, moći ćeš da da se sporazumeš, zatražiš pomoć ili naučiš nešto novo samo ako poznaješ jezik. Ne zaboravi da istinski možeš upoznati neku kulturu, samo ukoliko pričaš sa lokalcima. Naravno da ne treba da znaš jezik svake zemlje u koju ideš, engleski će ti biti dovoljan za ovu priliku. Ali, zašto da ne oduševiš lokalno stanvništvo sa par uobičajenih fraza na njihovom jeziku i možda izgradiš nova prijateljstva? 

Ako pak voliš jezike i ne možeš da se odlučiš samo za jedan, preporučujemo ti da biraš one koji se najviše govore širom sveta, a to su kineski, engleski, španski, hindi i francuski. 

Prijateljstva sa vršnjacima iz različitih kultura

Društvene mreže ruše sve geografske barijere, pa danas možeš da se povežeš sa vršnjacima iz bilo kog mesta na svetu sa kojima deliš ista interesovanja. Bilo da ste se upoznali tokom igranja igrice, u različitim grupama ili imate iste hobije, ukoliko govoriš strani jezik ne samo da možeš unaprediti svoju aktivnost, već možeš proširiti komunikaciju i steći novog prijatelja koji deli ista interesovanja. 

Svakako, Google Translate jeste praktično rešenje koje će vam olakšati pisanu komunikaciju, ali šta ako pričaš sa vršnjacima iz druge zemlje preko video poziva ili zajedno igrate igricu koja zahteva live komunikaciju? Nemaš baš vremena da kucaš svaku reč u pretraživač, zbog toga svaka dostupna platforma može biti način da učiš jezik, ali ne i zamena za komunikaciju na stranom jeziku. 

Interkulturalne razmene

Ako govoriš strani jezik, tokom školovanja možeš otići na program kulturne razmene. Interkulturalne razmene su posebno popularne tokom srednje škole ili fakulteta, jer ti daju mogućnost da neko vreme provedeš u stranoj zemlji, da tamo učiš i završavaš svoje školske ili studentske obaveze. Kako ćeš slušati nastavu, učiti i živeti u stranoj zemlji,  preduslov interkulturalne razmene je poznavanje jezika te zemlje ili engleskog. 

Razmene ti daju mogućnost da živiš u drugoj zemlji, da usavršiš strani jezik i oblast kojom se baviš. Zahvaljujući poznavanju jezika na ovaj način možeš da učiš od stručnjaka i stekneš dragocene kontakte i iskustva što će značajno unaprediti tvoju buduću karijeru. 

Programe razmene u našoj zemlji organizuju različite organizacije, a neke od najpoznatijih su Fondacija Tempus, AFC Interkultura Srbija, YFU Srbija i druge. 

 

Poslovne mogućnosti su razlog zašto je važno učiti jezike

Znanje stranih jezika učiniće te značajno konkurentnim na tržištu rada. Svaka kompanija 21. veka od svojih zaposlenih očekuje poznavanje barem jednog stranog jezika. Ovo je naročito slučaj sa IT kompanijama, u kojima su partneri i klijenti upravo stranci, te je engleski često radni jezik. Svaki poslodavac želi člana tima koji je otvoren, svestran i ima dobre komunikacione veštine. Upravo zato će možda baš tvoje znanje stranog jezika biti razlog koji će te dovesti do posla iz snova. 

Naravno, čak i ako pokreneš sopstveni biznis, strani jezik ti daje priliku da unaprediš svoje poslovanje i sarađuješ sa autoritetima iz inostranstva.

 

Vežbanje mozga

Istraživanja pokazuju da učenje jezika pozitivno utiče na brojne moždane funkcije. Pre svega, vežba se pažnja, koncentracija i memorija. Naime, centri za jezike u mozgu su izuzetno fleksibilni, pa učenje drugog jezika razvija mozak i jača njegovu prirodnu sposobnost da se fokusira. Zbog toga ljudi koji znaju više jezika imaju bolju koncentraciju i sposobnost ignorisanja distrakcija od ljudi koji govore samo maternji jezik.

Na taj način, višejezičnost ne samo da će ti omogućiti da budeš aktivan slušalac koji je sposoban da kreativno razmišlja i jasno komunicira, već će te značajno unaprediti tvoju sposbnost učenja i osigurati ti bolje postignuće i širu perspektivu. 

Praćenje svetskih trendova

Moda, sport, muzika, filmovi, igrice i sve što te zanima ti je potpuno dostupno ako znaš jezike. Svetski jezici omogućavaju ti da pratiš trendove bez ikakvih barijera. Danas postoje različiti tipovi sadržaja, a ako poznaješ jezik na kome se plasira, zaista možeš uživati. Gotovo svaki sajt ima prevod na engleski jezik, prema tome blog, vlog, kolumne, webinari, influenseri ili e-knjige, sve ti je dostupno. 

Sigurno ne želiš da svi odgledaju najnoviju seriju na Netflixu i da ti spojluju dok ti još uvek čekaš prevod? Serije i filmovi su sjajan način baš da vežbaš strani jezik, jer uključuju slušanje native govornika, a još se i opuštaš. Uključi strani title i uživaj u omiljenoj seriji!

Upoznavanje sa najvećim naučnim dostignućima

Baze istraživanja, naučnih radova, predavanja, kurseva i knjiga na internetu su sve veće i dostupnije. Znanje jezika omogućava ti da napreduješ u svojoj oblasti i da usavršavaš svoja znanja prateći najnovija svetska naučna dostignuća. Pored toga, ako si ovladao komunikacijom na stranom jeziku i sam možeš pričati sa poznatim svetskim stručnjacima, čitati, pisati i deliti svoje radove sa drugima. Ne zaboravi, da je upravo interakcija sa drugim ljudima ključ učenja i usavršavanja svakog znanja, pa tako i stranog jezika. 

 

zašto je važno učiti jezike

Kako je najbolje učiti jezike?

Postoje različite tehnike za učenje stranih jezika, a koje će ti odgovarati umnogome zavisi od tvog generalnog stila učenja, od jezika koji učiš i resursa. Obično svi počnu da uče drugi strani jezik još u osnovnojj školi ili ranije, a kasnije se kroz srednju školu i fakultet samo usavršavaju i dodaju nove jezike. Istina je da učenje jezika zahteva mnogo tvog angažovanja van učionice. 

Na primer, ako imaš dva školska časa engleskog nedeljno, to je 90 minuta stranog jezika i sve ostalo vreme slušanja, pisanja i komniciranja na maternjem jeziku, jasno je da nećeš imati puno prilike da “upiješ” jezik. Zbog toga je važno da se što više van škole “izložiš” stranom jeziku koji učiš. To znači da slušaš stranu muziku, gledaš filmove i serije bez prevoda, pričaš sa strancima, čitaš, igraš igrice i koristiš aplikacije koje unapređuju tvoje učenje jezika. 

Predlažemo ti Virtuelnu učionicu, online platformu koja nudi besplatne interaktivne kurseve. Na sajtu Virtuelna učionica možete pronaći besplatna zanimljiva video i tekstualna  objašnjenja, interaktivne vežbe sa odgovorima i praćenjem napretka po oblastima i kursevima, kao i osvajanje titula i bedževa i rang lista za svaku urađenu vežbu. Sadržaji su prilagođeni tako da ih mogu koristiti ljudi koji žele da unaprede ili usavrše svoje znanje, učenici i studenti kojima je potrebna dodatna pomoć u vidu objašnjenja i vežbi pred ispite i kontrolne zadatke. 

Ako se i dalje pitaš zašto je važno učiti jezike...

Nadamo se da smo te motivisali i pomogli ti da shvatiš samo neke od osnovih razloga zašto je važno učiti  jezike. Engleski, kao jezik koji se koristi širom sveta, danas je obavezan predmet u školama, deo tvoje opšte kulture i osnovna kompetencija 21. veka. Zato, nemoj da propuštaš važne stvari oko sebe i da čekaš da ti “jezik zatreba” da bi ga naučio odjednom, već svaki dan posveti svoje vreme da nešto pročitaš ili čuješ na stranom jeziku.

Gimnazija Tvrđava je škola koja teži da kod učenika razvije sve neophodne kompetencije za dalje školovanje i tržište rada budućnosti. Direktor škole kao profesor engleskog jezika, posebnu pažnju poklanja obezbeđivanju najpodsticajnijih uslova u kojima će deca vežbati i usavršavati engleski jezik. Kroz praksu u firmi Vega IT deca imaju priliku ne samo da se usavršavaju u svojoj oblasti, već i da se upoznaju sa stručnom terminologijom na stranom jeziku i konkretnim primerima primene stranog jezika u radu. Podeli post

Prijavi se na mejling listu

Ako ti se svideo upravo pročitani tekst i smatraš da ti je bio od koristi, prijavi se na našu mejling listu i jednom mesečno u tvoj inboks će stizati slični korisni tekstovi.

Gimnazija Tvrđava Logo Royal

Sa jasnim fokusom na razvijanje znanja i veština za 21. vek, gimnazija Tvrđava predstavlja najbolji izbor za školovanje i usavršavanje.

Sadržaj

Pošaljite nam poruku

Rado ćemo se sresti sa Vama i porazgovarati o budućnosti Vašeg deteta.