Upis u državne srednje škole
Upis u privatne srednje škole uglavnom se razlikuje od standardne procedure upisa u državne škole. Upis učenika u državne srednje škole definisan je Pravilnikom o upisu učenika u srednju školu (“Sl. glasnik RS”, br. 23/2023 i 34/2023). Da bi upisao srednju četvorogodišnju ili trogodišnju državnu školu svaki učenik mora ostvariti uslove propisane pomenutim dokumentom.
Redosled kandidata za upis u srednje škole utvrđuje se na osnovu:
- uspeha na završnom ispitu
- opšteg uspeha od šestog do osmog razreda osnovne škole
- rezultata koje su kandidati postigli na takmičenjima u osnovnoj školi.
U zavisnosti od srednje škole koju želi da upiše u nekim slučajevima biće potrebno da dete polaže prijemni ispit pored ostalihnavedenih uslova, kako bi ostvarilo pravo na upis u konkretnu školu.
Uspeh na završnom ispitu izražava se brojem bodova osvojenih na testu iz maternjeg jezika i matematike i iz jednog od pet predmeta koji učenik izabere sa liste nastavnih predmeta – biologija, geografija, istorija, fizika i hemija. Na završnom ispitu kandidat može da osvoji najviše 40 bodova, odnosno najviše po 14 bodova na testu iz maternjeg jezika i matematike i 12 bodova na kombinovanom testu.
Opšti uspeh od šestog do osmog razreda osnovne škole izračunava se tako što se opšti uspeh, ostvaren na kraju šestog, sedmog i osmog razreda sabere i zatim pomnoži sa brojem četiri. Učenici mogu osvojiti najviše 60 bodova na osnovu opšteg uspeha u osnovnoj školi.
Rezultati postignuti na takmičenjima tokom osnovne škole, vrednuju se tako što se učenicima dodeljuju bodovi na sledeći način:
1) međunarodno takmičenje
- prva nagrada – 12 bodova;
- druga nagrada – 10 bodova;
- treća nagrada – 8 bodova;
2) republičko takmičenje
- prva nagrada – 6 bodova;
- druga nagrada – 4 boda;
- treća nagrada – 2 boda.
Kada je kandidat osvojio više nagrada na takmičenjima iz jedne oblasti uzima se u obzir najbolji ostvareni rezultat, a ukoliko je ostvario više nagrada iz različitih predmeta ostvareni rezultati mu se sabiraju.
Lista želja i upis u srednju školu
Posle utvrđivanja ukupnog broja bodova učenik ostvaruje pravo da napiše listu od 20 željenih srednjih škola, te će se u neku od njih rangirati na osnovu broja bodova. Lista se piše na dva načina:
- Elektronski, na portalu Moja srednja škola.
- Pismenim putem u matičnoj osnovnoj školi.
Poslednji korak je upis u školu u koju je učenik raspoređen uz predavanje svih relevantnih dokumenata.
Upis u privatne srednje škole
Za razliku od upisa u državne škole koje prate istu unapred definisanu proceduru, privatne srednje škole samostalno definišu uslove koje učenici treba da ostvare za upis. To znači da se uslovi mogu značajno razlikovati od škole do škole. Neke privatne škole upisuju sve učenike bez posebnih zahteva, dok druge mogu zahtevati dodatne testove, intervjue ili prijemne ispite kako bi se procenile sposobnosti i znanje učenika.
Zbog težnje da rade u malim odeljenjima, privatne srednje škole obično imaju manji broj mesta u poređenju sa državnim školama. To znači da konkurencija za upis može biti veća, posebno u školama sa dobrom reputacijom. Kako bi osigurali upis u željenu srednju školu, učenici bi trebalo na vreme da se raspitaju koji su im uslovi potrebni. Na primer, gimnazija Tvrđava prima samo 16 učenika po odeljenju na dva smera, te je odmah u junu popunila sve kapacitete za upis u školsku 2023./2024. godinu.
Još jedna stvar koja se razlikuje u privatnim srednjim školama u odnosu na državne je vreme upisa. Naime, dok se upis u državne srednje škole obično dešava u određenom roku, neke privatne škole omogućavaju upis tokom cele godine. To može biti korisno za učenike koji su odlučili da promene školu tokom školske godine.
Ono što je drugačije u odnosu na državne škole je i sam pristup učenika i roditelja. Naime, umesto pisanja želja i čekanja da budu raspoređeni, učenici koji žele da upišu privatnu srednju školu bi trebalo ranije da se raspitaju, istraže i kontaktiraju školu. U nekim školama postoji i predupis, pa deca mogu upisati srednju školu odmah po završetku školske godine.
Još jedna stvar na koju treba da budete spremni prilikom upisa u srednju školu je plaćanje školarine. Često je prilikom upisa potrebno da izvršite uplatu u celosti ili na rate u zavisnosti od odluke konkretne škole.
Za više informacija o tome zašto roditelji u našoj zemlji sve češće biraju da plaćaju srednju školu svojoj deci pročitajte i tekst 7 prednosti privatne srednje škole u odnosu na državnu.
Gimnazija Tvrđava - Upisna procedura
Gimnazija Tvrđava je moderna privatna srednja škola u Novom Sadu koja priprema učenike za poslove 21. veka. Deca trenutno mogu upisati dva smera: IT i društveno-jezički. Škola je nastala u saradnji sa prestižnim IT firmama kako bi decu pripremila za savremeno tržište rada.
Upisna procedura u Tvrđavu uključuje sledećih nekoliko koraka:
Zakazivanje sastanka
Veoma je važno da škola ispuni očekivanja deteta, ali i da dete zadovoljava određene kriterijume za upis u školu. Zato je prvi korak prilikom upisa u Tvrđavu zakazivanje razgovora roditelja sa stručnim saradnicima škole. Sastanak možete zakazati putem telefona ili online popunjavanjem forme na sajtu.
Upoznavanje
Sledeći korak je da dođete na zakazani sastanak sa timom stručnih saradnika kako bi se upoznali sa sistemom i načinom funkcionisanja gimnazije, kao i sa uslovima za upis. Pored toga, uloga ovog sastanka je da se tim škole upozna sa potencijalnim očekivanjima dece i roditelja o toku školovanja.
Psihološko testiranje i intervju
Gimnaziju Tvrđava je moguće upisati i bez polaganja prijemnog ispita. Stručni saradnici obavljaju ulazni intervju sa učenicima, koji se sastoji iz razgovora sa stručnjakom i testa ličnosti u cilju procene psihofizičkie sposobnosti i eventualne nadarenosti deteta. Ukoliko rezultati na testiranju budu iznad kriterijuma za upis,učenik će biti oslobođen prijemnog ispita.
Prijemni ispit
Ukoliko je nakon psihološkog intervjua ustanovljeno da je Tvrđava potencijalno odgovarajuća sredina za kandidata, sledi priprema za prijemni ispit (koja je besplatna za sve kandidate), kao i sam prijemni ispit. Za upis na IT smer se polaže test iz matematike, dok se za upis na društveno-jezički smer polaže test iz engleskog jezika.
Rang lista
U roku od nekoliko dana kandidati će biti obavešteni o ishodu prijemnog ispita u vidu preliminarne rang liste. Posle dana predviđenog za žalbe, objavljuje se konačna rang lista za upis kandidata na željeni smer.
Upisna dokumentacija
Poslednji korak za upis u privatnu gimnaziju Tvrđava je prikupljanje i predaja neophodne dokumentacije. Pravna služba škole pružiće roditeljima i učenicima sve neophodne informacije i podršku u ovom procesu.
Upis u privatne srednje škole: Za kraj
Ukoliko se dete dvoumi da li želi da upiše državnu ili privatnu srednju školu važno je dobro se informisati o karakteristikama i uslovima upisa između škola, te razmotriti njihove razlike i benefite koje donose učeniku. Roditelji i deca već na početku osmog razreda osnovne škole treba da istraže sve dostupne opcije kako bi imali dovoljno vremena da se pripreme za upis. Izbor između privatnih i državnih srednjih škola treba da bude temeljno razmotren i usklađen ne samo sa potrebama i željama učenika, već i sa realnim mogućnostima i deteta i porodice.