Saveti za učenike: Kako zavoleti učenje

kako zavoleti učenje
Niko ne voli obaveze. Veliki broj odraslih svakoga dana tužno odlazi na posao. To se dešava jer ne vide smisao u svom radu i doživljavaju ga kao dosadan i naporan. Ali ipak postoje i oni koji uživaju u onome što rade. Pitaš se, kako uopšte možeš uživati u gradivu koje nije u skladu sa tvojim interesovanjima ili ga ne razumeš. Možeš! Ako proces usvajanja znanja učiniš što prijatnijim i zanimljivijim. Nisi siguran kako? Evo nekoliko jednostavnih saveta koji će ti pomoći da shvatiš kako zavoleti učenje i postići sjajne rezultate u školi.
Sadržaj

Daj gradivu smisao

Kako zavoleti učenje ako nam se sve što pročitamo čini kao da nam nikada u životu neće koristiti?

Ovo je jedan od glavnih problema koji ti otežavaju učenje.

Zato je važno da pre nego što počneš da učiš pažljivo pročitaš lekciju i da probaš da je povežeš sa stvarnim svetom.

Na primer, zamisli da učiš geografiju i treba detaljno da naučiš floru i faunu nekog mesta. Umesto učenja napamet “da na istoku dominiraju savane, dok su na zapadu zastupljenje kišne šume sa po kojim finbosom…” probaj da izguglaš tu zemlju kao da ćeš uskoro putovati tamo. Zamisli da si turista koji sakuplja neophodne informacije.

Probaj da saznaš više o klimi (jer važno je da znaš u kom delu godine da putuješ i kakvu garderobu da poneseš), pročitaj šta je karakteristično za te predele (da bi znao šta treba da posetiš), saznaj više o narodu i kulturi (da bi znao kako treba da se ponašaš).

Kada ovako istražiš zemlju, ponovo se vrati na školsko gradivo i biće ti značajno zanimljivije i smislenije, jer ćeš informacije koje već znaš samo upotpuniti. 

Organizuj svoje učenje

Još jedan od razloga zašto učenici ne vole učenje je osećaj da ih odvlači od drugih zanimljivih aktivnosti.

Zbog toga je važno da ne počinješ učenje sa razmišljanjem “kad se ovo završi ja ću ići da gledam omiljenu seriju, da igram košarku ili blejim sa drugaricom”.

Ako ovako počneš učenje, tvoj fokus će biti na onome što radiš posle. A učenje ćeš doživljavati kao dosadnu aktivnost koja te ometa da odmah počneš da radiš ono što vidiš kao uživanje.

Prema tome, ako želiš da zavoliš učenje, posveti mu svoje vreme. Organizuj dan tako da imaš vremena za sve, a da se opet jednako posvetiš svakoj aktivnosti.

Isplaniraj u kom periodu dana ti je učenje glavna aktivnost, a u kom trening, druženje, odmor. Na taj način nećeš jedva čekati da se jedno završi da bi uživao u drugom.

Pronađi svoj stil učenja

Kako zavoleti učenje ako koliko god čitaš ništa ne možeš da zapamtiš? Svi znamo koliko ovo može uticati na motivaciju. Ali verovatno nije problem u sadržaju već u načinu na koji mu pristupaš. 

Ako si jedan od onih koji kada se aktivira na času zapamti sve što je nastavnik rekao, ali kada čitaš samostalno ne možeš povezati ni jednu rečenicu, verovatno si auditivni tip. Probaj da čitaš lekciju naglas tako da učiš slušajući, snimaj sebe i preslušavaj gradivo.

Ako ipak ne uhvatiš ni jednu reč nastavnika i informacije ti ne ulaze u glavu kada ih čuješ, ali sa minimalno truda zapamtiš sve što je napisano na tabli verovatno si vizuelni tip. Možeš označavati gradivo dok ga čitaš podvlačeći, crtajući i praveći simbole. Verovatno će ti ovi vizuelni elementi pomoći da sa lakoćom “prizoveš” sve što si učio. 

Da bi voleo da učiš, moraš promaći stil učenja koji ti najbolje odgovara.

Pročitaj više o različitim stilovima učenja

Učenje u društvu

Iako ti ovo može pomoći da zavoliš učenje moraš biti oprezan.

Kada smo sa prijateljima često se zapričamo i ne osetimo koliko je brzo vreme prošlo. Da ti se ovo ne bi desilo dok učiš, važno je da pre nego što počneš da učiš sa drugom ili drugaricom jasno definišeš ciljeve i pravila učenja.

Odredite zajedno vreme za iščitavanje gradiva, diskusiju o onome što ste pročitali i preslišavanje. Nakon svake etape možete praviti pauze na kojima je dozvoljeno pričanje o stvarima koje nisu povezane sa učenjem.

Takođe, partner za učenje ne mora nužno biti tvoj najbolji prijatelj, već to može biti bilo koji vršnjak koji ima sličan način učenja kao ti i želi da uči u društvu. 

Nagrađivanje

Svi volimo nagrade. Svakako će ti ispunjenje zadatog cilja u učenju doneti zadovoljstvo i podsticaj da nastaviš da se trudiš, ali ipak, lepo je kada se počastiš. Posebno ako si dugo i naporno radio da bi nešto savladao. 

Nagradi sebe nečim što voliš, bilo da je u pitanju gledanje omiljene serije, izlazak sa prijateljima ili odlazak u kupovinu. Ove male nagrade mogu značajno povećati tvoju motivaciju. 

Unesi zanimljivosti u učenje

Učenje ne mora biti nužno vezano za knjigu. Da bi zavoleo učenje moraš ga učiniti što prijatnijim i zanimljivijim. Istraži dodatne načine da podstakneš svoju radoznalost za gradivo koje učiš. 

Guglaj! Možda naletiš na more zanimljivih sadržaja o temi, poput edukativnih filmova, intervjua, primera upotrebe u praksi, pesama i slično. 

Napravi online kviz i igraj se sa vršnjacima da bi ste testirali kako ste savladali određenu oblast. Ne samo da ćeš se zabaviti, već ćeš na dinamičan i interaktivan način učvrstiti svoje znanje. 

Pročitaj i tekst TikTok kao obrazovni alat, da otkriješ kako ti ova platforma može učiniti učenje zanimljivijim. 

Počni na vreme

Još jedan razlog zašto učenici obično ne vole da uče je osećaj stresa i nelagode da nešto neće stići da nauče.

Ovo se dešava jer mladi u našim obrazovnim sistemima uče kampanjski i za ocenu. Učenici obično počnu da uče pred testiranje ili ispitivanje, pa nemaju dovoljno vremena da temeljno obrade gradivo jer žure, u strahu da neće stići. Ovaj fokus na vreme ih ograničava i odvlači pažnju sa samog sadržaja.

Kako zavoleti učenje ako te stresira?

Zato je važno da stvoriš atmosferu u kojoj ti učenje neće biti pritisak. Ako učiš redovno, imaćeš dovoljno vremena da istražuješ, zainteresuješ se i “uđeš u temu”.  Ne treba da ti bude cilj da naučiš do sutra i zaboraviš kad dobiješ ocenu, već da stekneš trajno znanje o temi. 

Postavi ciljeve

Najveća motivacija su ostvareni ciljevi. Ako vidiš rezultate truda koji si uložio sigurno ćeš uživati u procesu. Pre nego što počneš da učiš postavi svoje vlastite i merljive ciljeve. 

Oni mogu biti kratkoročni i drugoročni. Kratkoročan cilj može biti da danas naučiš jednu lekciju ili da do kraja nedelje pročitaš lektiru. Dok je dugoročan cilj dalji i zahteva dosledan trud tokom određenog vremenskog perioda. Na primer, želim da završim školsku godinu sa svim peticama ili da upišem određeni fakultet. 

Kako zavoleti učenje - Za kraj

Poenta ljubavi prema učenju jeste da uživaš u onome što saznaješ. Često to neće zavisiti od samog sadržaja, već načina na koji ti je predstavljen. 

Neke moderne škole, kao što je gimnazija Tvrđava insistiraju na adaptivnom učenju. Šta to znači za tebe? Znači da će se nastavnik na času truditi da gradivo prilagodi tvojim sposobnostima, predznanjima i stilu učenja tako da možeš da ga usvajaš svojim tempom. Takođe, kombinacijom različitih obrazovnih metoda, učenja kroz igru i tehnologije, nastavnici se trude da zainteresuju svakog učenika i ponude svima informacije na način koji im najbolje odgovara. 

Pročitaj više o tome kako se uči u Tvrđavi

Podeli post

Prijavi se na mejling listu

Ako ti se svideo upravo pročitani tekst i smatraš da ti je bio od koristi, prijavi se na našu mejling listu i jednom mesečno u tvoj inboks će stizati slični korisni tekstovi.

Gimnazija Tvrđava Logo Royal

Sa jasnim fokusom na razvijanje znanja i veština za 21. vek, gimnazija Tvrđava predstavlja najbolji izbor za školovanje i usavršavanje.

Sadržaj

Pročitajte:

Pošaljite nam poruku

Rado ćemo se sresti sa Vama i porazgovarati o budućnosti Vašeg deteta.