Da li si siguran u svoju odluku?
Studije u inostranstvu doneće ti brojne benefite, ali pre nego što počneš da se raspituješ i pripremaš važno da je budeš potpuno siguran u svoju odluku. Studiranje u stranoj zemlji nije samo prilika za obrazovanje i razvoj karijere, već zahteva da izađeš iz zone komfora, da budeš prilagodljiv, otvoren i spreman za nova iskustva.
Ukoliko još uvek nisi siguran, postavi sebi sledeća pitanja:
- Zašto želiš da studiraš u inostranstvu, šta te motiviše i koja su tvoja očekivanja? Da li te privlači kvalitet obrazovanja, želja za avanturom, ili možda mogućnosti koje bi ti takva diploma mogla doneti?
- Kako se osećaš povodom odlaska iz svoje zemlje? Razmisli kako bi ti bilo da budeš daleko od svoje rutine, porodice i prijatelja.
- Da li si spreman za kulturne i jezičke razlike? Studiranje u inostranstvu ne znači samo novu sredinu za učenje, već novu sredinu za život, drugačije običaje, vrednosti, jezik. Razmisli kako bi se uklopio i da li ti to predstavlja problem.
Benefit studiranja u inostranstvu
Benefiti od studiranja u inostranstvu su višestruki, a neki od njih uključuju:
Usavršavanje i učenje stranog jezika
Studiranje u inostranstvu ti daje priliku ne samo da usavršiš engleski jezik, već da naučiš jezik zemlje u kojoj studiraš.
Univerziteti obično nude stranim studentima kurseve jezika kako bi im olakšali uklapanje u sredinu i omogućili i formalno učenje jezika.
Saznaj zašto je važno učenje jezika.
Nova perspektiva obrazovanja
Studiranju u inostranstvu je prilika da stičeš znanje na drugačiji način od onog na koji si navikao kod kuće. Mnoge zemlje nude vrhunske programe, sa modernim pristupima nastavi i obrazovnim tehnologijama koje se često razlikuju od onih u matičnoj zemlji. Pored toga, učenici koji studiraju u inostranstvu imaju mogućnost da steknu šira znanja i veštine zbog raznovrsnih obrazovnih pristupa i učenja od inostranih stručnjaka.
Mogućnosti za karijeru
Nakon završavanja studija u inostranstvu, vratićeš se kući sa novim iskustvom ne samo o oblasti koju si izučavao, ali i o drugim životnim kontekstima, ljudima i situacijama. Sve ovo daće ti svežu perspektivu i inspiraciju koja je izuzetno važna poslodavcima današnjice.
Mnogi studenti često toliko zavole zemlju u koju su otišli da odluče da tamo nastave karijerni put, međutim veliki broj studenata se vrati jer znaju da će ih moderne kompanije u njihovoj zemlji sigurno zaposliti. Karijerne mogućnosti su značajno povećane kada studirate u inostranstvu.
Umrežavanje i internacionalna prijateljstva
Kada studiraš u inostranstvu imaš priliku da sretneš veliki broj studenata, profesora i stručnjaka sa svih krajeva sveta. Ovi kontakti mogu biti ključni za tvoju kasniju karijeru, posebno kada su u pitanju poslovne saradnje i rad na zajedničkim projektima.
Pored toga, studiranje u stranoj zemlji zasigurno znači da će ti prijatelji tamo postati druga porodica. Prolazićete kroz slične situacije, delićete ista iskustva što će vas značajno zbližiti. Internacionalna prijateljstva ne samo da razvijaju toleranciju i poštovanje različitosti, već stvaraju veze koje traju ceo život. Lepo je imati prijatelja u inostranstvu kog uvek možeš posetiti ili pozvati u goste, zar ne?
Pročitaj i tekst Značaj putovanja za srednjoškolce.
Kako da u srednjoj školi počneš da se pripremaš za studije u inostranstvu?
Jedan od najvećih problema sa studijama u inostranstvu je što se učenici kasno sete ove mogućnosti ili se plaše da rizikuju. Ako počneš da se pripremaš i raspituješ na vreme šanse ti se znatno povećavao, pa čak možeš da imaš i “rezervnu opciju” u svojoj zemlji. Odnosno, da apliciraš u inostranstvu, ali da budeš spreman da upišeš nešto drugo ako slučajno ne upadneš na željeni fakultet.
Evo nekoliko saveta koji ti mogu pomoći da počneš na vreme da se pripremaš za studije u inostranstvu:
Učenje jezika
Znanje stranog jezika je neophodno za studije u inostranstvu. Gotovo svaki univerzitet traži sertifikat o poznavanju engleskog jezika, barem na B2 nivou. Ovo je sasvim razumljivo i opravdano, s obzirom da ćeš slušati predavanja, učiti i polagati ispite na stranom jeziku. Neki fakulteti čak traže i da imaš elementarno znanje jezika zemlje u koju ideš i sertifikat kojim se to potvrđuje. Prema tome, što ranije suziš izbor fakulteta i zemalja u kojima bi studirao, ostaje ti više vremena za pripremu.
Najbolji način za učenje jezika pored redovne školske nastave jeste kroz čitanje na stranom jeziku, aplikacije, filmove i serije, kao i učeničke razmene. Imaj na umu da fakulteti traže priznate sertifikate o znanju jezika. Najpre bi trebalo da proveriš koji sertifikat o znanju jezika je potreban za tvoj željeni fakultet. Nakon toga treba da se testiraš i otkriješ svoj nivo znanja jezika, te da se prijaviš za polaganje za sertifikat.
Pročitaj i tekst Zašto je važno učiti jezike.
Volonterske i vannastavne aktivnosti
Uključivanjem u različite vannastavne i volonterske aktivnosti izlaziš iz zone komfora što je dragocena priprema za studije u inostranstvu. U zavisnosti od tipa aktivnosti na ovaj način možeš razviti različite kompetencije koje će ti značiti pri upisu na fakultet.
Pored kompetencija vezanih za oblast koju želiš da izučavaš, volonterske i vannastavne aktivnosti pomažu ti da razviješ važne kompetencija za 21. vek, kao što su kritičko mišljenje, kreativnost, komunikacione i veštine javnog nastupa.
I ne samo to, na ovim aktivnostima širiš mrežu kontakta i možda baš upoznaš nekog sa sličnim interesovanjima ko studira u inostranstvu.
Često škole organizuju raznovrsne sekcije koje ti mogu pomoći da produbiš svoja interesovanja. Međutim, možeš istražiti i organizacije koje odgovaraju tvojim interesovanjima u lokalnoj zajednici.
Učešće u učeničkim razmenama ili letnji kampovi
Učešće u programima učeničkih razmena tokom srednje škole je sjajan način da iskusiš život u inostranstvu, komunikaciju sa strancima ili boravak u drugoj kulturi pre nego što doneseš konačnu odluku o studijama u insotranstvu.
Razmene ti omogućavaju da upoznaš ljude iz različitih zemalja, njihovu kulturu i sistem obrazovanja, što će ti biti dragoceno pri odabiru zemlje u kojoj bi voleo da studiraš.
Gimnazija Tvrđava zahvaljujući saradnjama sa školama u inostranstvu ne samo da svojim učenicima omogućava učešće na razmenama, već organizuje i letnje kampove jezika. Na taj način, učenici ne samo da mogu da porvedu leto u stranoj zemlji, već istovremeno uče jezik. Trenutno, učenici tokom leta mogu da usavršavaju znanje engleskog, španskog, nemačkog, italijanskog i francuskog.
Istraživanje univerziteta u inostranstvu
Pre nego što doneseš konačnu odluku o studijama u inostranstvu važno je da budeš dobro informisan. Na internetu možeš pronaći informacije o različitim univerzitetima, njihovim programima, uslovima upisa, troškovima, stipendijama i mogućnostima za internacionalne studente.
Pored ovih onlajn resursa, možeš prisustvovati sajmovima obrazovanja, danima otvorenih vrata ako imaš mogućnosti ili pisati direktno fakultetu kako bi dobio sve neophodne informacije.
Takođe, pogledaj i rang liste univerziteta kako bi stvorio jasnu sliku o opcijama koje su ti dostupne.
Povezivanje sa bivšim učenicima iz tvoje škole koji studiraju u inostranstvu
Da bi dobio informacije o nekoj zemlji ili univerzitetu iz prve ruke, trebalo bi da nađeš nekog ko već studira tamo. Danas, zahvaljujući društvenim mrežama ovo i nije tako težak zadatak. Pričaj i sa svojim prijateljima, nastavnicima i poznanicima, možda znaju nekog iz Srbije ko je otišao na studije u zemlju koja tebe zanima.
Oni ti mogu pomoći da se informišeš o specifičnostima studiranja u određenim zemljama i univerzitetima, podeliti svoja iskustva o prijavi, stipendijama, životu u inostranstvu i dati praktične savete kako da se što bolje pripremiš.
Gimnazija Tvrđava - škola koja te priprema za studije
Gimnazija Tvrđava je srednja škola koja je nastala sa idejom da učenike pripremi za najprestižnije fakultete kod nas i u inostranstvu. Zbog toga teži da pored modernih predavanja u učionici, obezbedi praktičan rad u poznatim firmama, kulturne razmene, jezičke kampove, korisne obuke sa sertifikatima i još mnogo toga. Sve ovo deci daje dodatnu prednost prilikom apliciranja na fakultete.
Zahvaljujući saradnji sa lokalnim i stranim organizacijama, školama i fakultetima učenici ne samo da stiču dodatna iskustva, već su tokom sve četiri godine srednje škole informisani o mogućnostima koje ove institucije nude, što im značajno olakšava pripreme za fakultet i izbor budućeg zanimanja.
Saznaj više o aktivnostima i događajima koje organzuje gimnazija Tvrđava!